10 lutego 2024
VI NIEDZIELA ZWYKŁA (11.02.2024)
  1. Od dzisiejszej niedzieli rozpoczynamy w naszej parafii peregrynację ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ikona przebywać będzie w każdej rodzinie przez dobę. Przekazanie ikony odbywać się będzie bezpośrednio między rodzinami wieczorem każdego dnia. Porządek peregrynacji zamieszczony jest na naszej parafialnej stronie internetowej [KLIKNIJ TUTAJ] oraz podawany będzie na bieżąco w każdą niedzielę podczas ogłoszeń duszpasterskich. Podana w harmonogramie data dotyczy dnia, w którym wskazana rodzina odbiera ikonę Matki Bożej od rodziny poprzedniej. Razem z Ikoną przekazywany będzie modlitewnik z propozycjami modlitw do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Serdecznie proszę, zachęcam i zapraszam, aby każda rodzina przyjęła u siebie ikonę Matki Bożej na jeden dzień i zgromadziła się na wspólnej modlitwie, zawierzając Jej samych siebie i swoich bliskich oraz naszą parafię. Zapraszam również rodziny, które „gościły” u siebie Ikonę, na Mszę świętą z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy w środę na 17:00 do kościoła parafialnego.

2. Zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu w ramach dawnego Nabożeństwa Czterdziestogodzinnego. Porządek adoracji: w niedzielę w Cecenowie do 14:00 do 15:00, w poniedziałek w Wolini od 16:30 do 17:00 i we wtorek w Pobłociu od 16:30 do 17:00. Postarajcie się wygospodarować choć chwilę czasu na adorację Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

3. W tym tygodniu Środą Popielcową rozpoczynamy Wielki Post. Zapraszam w tym dniu na Msze święte z posypaniem głów popiołem do Wolini na 16:00, do Pobłocia na 17:00 i do Cecenowa na 18:30. Przypominam, że w Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, a więc jakościowy i ilościowy (jeden posiłek do syta i dwa nie do syta).

4. Od początku wojny w Ukrainie zostało poszkodowanych ponad 27 tysięcy osób cywilnych, zginęło ok. 70 tys. żołnierzy ukraińskich, a 120 tys. odniosło rany. Na całym świecie zarejestrowano prawie 6,5 milionów uchodźców wojennych z Ukrainy, w tym prawie 1 milion w Polsce. Kościół w naszym kraju od początku pomaga ofiarom wojny. Tylko w 2023 r. pomoc rzeczową w Ukrainie otrzymało ok. 570 tys. osób, a w Polsce Caritas prowadzi 28 Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Diecezja Pelplińska od początku włącza się w akcję pomocy i solidarności z mieszkańcami Ukrainy. Kontynuując to dzieło i odpowiadając na apel Przewodniczącego KEP i Caritas Polska, biskup pelpliński Ryszard Kasyna zwraca się z prośbą o zorganizowanie na ten cel we wszystkich parafiach naszej diecezji zbiórki pieniężnej, po każdej Mszy Świętej 14 lutego br. W związku z tym w Środę Popielcową po Mszach świętych odbędzie się także w naszej parafii zbiórka do puszki na ten cel.

5. Podczas Wielkiego Postu zapraszam na nabożeństwa pasyjne. Drogę Krzyżową odprawiać będziemy wszędzie w łączności z Mszą świętą: w Wolini w czwartki o 17:00, w Cecenowie w piątki o 16:30 i w Pobłociu w piątki o 18:00. Podczas Mszy świętych po Drogach Krzyżowych zbieramy jałmużnę postną. Za udział w Drodze Krzyżowej można każdorazowo uzyskać odpust zupełny. Dzieci za udział w Drogach Krzyżowych będą zbierać naklejki do książeczki z postanowieniami. Dzieci pierwszokomunijne i kandydatów do bierzmowania proszę, aby obecność potraktowały obowiązkowo. Gorzkie żale śpiewamy w każdą niedzielę podczas Mszy świętych. Przypominam, że podczas Wielkiego Postu zakazane są huczne zabawy, tańce, dyskoteki itp., zarówno ich organizowanie, jak i udział w nich.

6. Zapraszam na adorację Najświętszego Sakramentu z okazją do Spowiedzi św. do Cecenowa w czwartek w godz. 19:00-20:00.

7. Sakramentalny związek małżeński pragną zawrzeć Katarzyna i Dawid Hirth, zam. w Pobłociu (zap. I). Jeżeli ktoś wiedziałby o przeszkodach zachodzących między tymi osobami i uniemożliwiających zawarcie sakramentu małżeństwa, w sumieniu zobowiązany jest poinformować o tym miejscowego duszpasterza.

8. Dziękuję za posprzątanie naszych świątyń. W tym tygodniu poproszę o to w kościele parafialnym p. Iwonę Wnuczyńską i p. Joannę Mikulak, w Pobłociu p. Paulinę Garską, p. Magdalenę Albrecht i p. Paulinę Zawadzką, a w Wolini p. Marzenę Chrzanowską i p. Annę Stritzel. Dziękuję serdecznie za troskę o nasze wspólne dobro. Bóg zapłać!

9. Po Mszy świętej zapraszam do stopni ołtarza dzieci po błogosławieństwo oraz po kolejny numer „ziarenka”, a dzieci komunijne po kolejną kartę pracy z rodzicami.

10. Plan peregrynacji na najbliższy tydzień (podana data oznacza dzień odbioru Ikony od poprzedniej rodziny):

• niedziela (11.02.) – pp. Renata i Mirosław Mielewczyk,

• poniedziałek (12.02.) – p. Bożena Ceynowa,

• wtorek (13.02.) – pp. Roksana i Grzegorz Plotke,

• środa (14.02.) – p. Janina Rybakowska,

• czwartek (15.02.) – p. Robert Rybakowski,

• piątek (16.02.) – pp. Gabriela i Jan Bigus,

• sobota (17.02.) – pp. Maria i Ryszard Krueger.

• niedziela (18.02.) – p. Urszula Rzepka

ks. Karol Gierszewski