SAKRAMENT MAŁŻEŃSTWA W NASZEJ PARAFII

1. Miejscem załatwiania spraw przedślubnych jest parafia stałego lub tymczasowego zamieszkania narzeczonego lub narzeczonej.

2. Na trzy miesiące przed planowanym terminem ślubu narzeczeni zgłaszają się do duszpasterza, przedstawiając:

• Aktualne metryki chrztu (tj. z datą do 3 miesięcy wstecz)

• Dowody osobiste

• Świadectwa bierzmowania (o ile informacja o bierzmowaniu nie znajduje się na metryce chrztu)

• Zaświadczenie ukończenia "kursu przedmałżeńskiego" (preferowana forma to Weekend dla narzeczonych)

• Ostatnie świadectwo katechizacji lub świadectwo zawierające ocenę z religii (do wglądu)

• Wdowy i wdowcy przedstawiają kościelne świadectwo zgonu zmarłego współmałżonka

3. Przed zawarciem małżeństwa wygłasza się przez dwie niedziele zapowiedzi w parafiach zamieszkania narzeczonych.

4. Narzeczeni są zobowiązani do uczestnictwa w katechezie przedmałżeńskiej. Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedmałżeńskiej przedstawia się duszpasterzowi.

5. Akt zawarcia małżeństwa spisuje się w kancelarii parafii, w której odbędzie się ślub. W tym celu narzeczeni, w uzgodnionym terminie, zgłaszają się i przedstawiają zaświadczenie z USC do ślubu konkordatowego (3 egzemplarze) lub świadectwo zawartego już związku cywilnego.