4. W diecezji pelplińskiej ustanowiony został Inspektor Ochrony Danych - e-mail: iod@diecezja-pelplin.pl

25 listopada 2022
To bożonarodzeniowa akcja, do której od 2013 r., zawsze w świątecznej atmosferze, zaprasza Fundacja
18 listopada 2022
STANOWISKO RADY STAŁEJ KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI WOBEC DZIAŁAŃ JANA PAWŁA II ODNOSZĄCYCH SIĘ DO

SAKRAMENT CHRZTU W NASZEJ PARAFII

1. Sakrament chrztu udzielany jest dzieciom w niedziele podczas Mszy świętej o godz. 9:00 w Cecenowie w tych terminach, kiedy Msza święta odprawiana jest w intencji parafian
(w uzasadnionych przypadkach możliwe jest ustalenie indywidualnego terminu).

Terminy udzielania chrztu świętego w 2022 roku:

1.01., 9.01., 30.01., 20.02., 13.03., 3.04., 1.05., 5.06., 26.06.,

17.07., 7.08., 28.08., 18.09., 9.10., 30.10., 20.11., 11.12.,

Terminy udzielania chrztu świętego w 2023 roku:

22.01., 12.02., 5.03., 26.03., 23.04., 21.05., 11.06.,

2.07., 23.07., 9.08., 3.09., 24.09., 15.10., 5.11., 26.11., 17.12.

2. Zgłoszenie dziecka do chrztu powinno być dokonane na 2 tygodnie przed planowanym terminem chrztu w biurze parafialnym.

3. Wymagane dokumenty:

• Akt urodzenia dziecka (do wglądu)

• Wyciąg z aktu ślubu kościelnego rodziców (do wglądu)

• Dane o rodzicach chrzestnych (imiona, nazwiska, adres zamieszkania, wiek)

• Chrzestny musi spełniać następujące warunki:

• Mieć ukończone 16 lat.

• Być praktykującym katolikiem, który przyjął sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrzest, bierzmowanie i Eucharystię.

• Prowadzić życie zgodne z wiarą (nie może być to być osoba, która żyje w związku niesakramentalnym, bądź w wolnym związku- konkubinacie).

• Przedstawić zaświadczenie o praktykowaniu wiary wydane przez proboszcza swojego miejsca zamieszkania.

• Osoby spoza parafii, które z ważnych powodów chciałyby ochrzcić dziecko w naszym kościele, powinny przedstawić zgodę na chrzest wydaną przez swoją parafię.

4. Przygotowanie rodziców i chrzestnych do chrztu dziecka odbywa się w przeddzień chrztu po wieczornej Mszy świętej w plebanii (godzina ustalana indywidualnie).

5. Rzeczy potrzebne do chrztu:

• Biała szata – ozdobna biała chusta, którą dziecko otrzymuje bezpośrednio po chrzcie. Oznacza to, że po chrzcie stało się ono nowym stworzeniem, oczyszczonym z grzechu i przyoblekło się w Chrystusa (na szacie może być wypisane imię dziecka oraz data chrztu),

• Świeca chrzcielna – zapalana na znak, że ochrzczony stał się dzieckiem światłości.