4. W diecezji pelplińskiej ustanowiony został Inspektor Ochrony Danych - e-mail: notariuszkurii@diecezja-pelplin.pl

12 września 2022
Termin I Komunii świętej 14 maja 2023 roku, godz. 11:00 (2. niedziela maja) Poniższy
10 września 2022
Siostry i Bracia, Drodzy Kapłani! Od 24 lutego tego roku, kiedy Rosja ponownie zaatakowała

DRUGI ETAP

PRAC KONSERWATORSKICH

NA KOŚCIELE PARAFIALNYM

WNIEBOWZIĘCIA NMP W CECENOWIE

Drugi etap remontu przy naszym kościele parafialnym obejmować będzie prace konserwatorskie przy XX-wiecznych zabytkowych witrażach w nawie głównej kościoła: Chrystus Zmartwychwstały i Chrystus z dziećmi. Jeżeli wszystkie okoliczności na to pozwolą, to rozpocznie się on w czerwcu 2022 roku.

A oto szczegóły drugiego etapu prac:

• „wyjęcie” witraża z ościeży okiennych

• dezynfekcja i oczyszczenie szkła,

• usunięcie zanieczyszczeń,

• rekonstrukcja braków,

• sklejenie spękań,

• wymiana osnowy ołowiowej,

• wykonanie ramy zewnętrznej stalowej,

• osadzenie jej w ościeżu okiennym,

• wstawienie szkła osłonowego,

• wykonanie ramy wewnętrznej z ruchomym skrzydłem,

• osadzenie jej w wewnętrznym ościeżu okna,

• osadzenie witraża w ruchomym – wewnętrznym skrzydle,

• opracowanie ościeży zewnętrznych – ceglanych i wewnętrznych – tynkowanych,

• scalenie kolorystyczne opracowywanych powierzchni.

Zamierzone prace mają na celu zlikwidowanie występujących zniszczeń – korozji, spękań, ubytków, odkształconego „płynącego” ołowiu oraz zabezpieczenie witraży przed niszczącymi wpływami atmosferycznymi. Celem remontu jest: zahamowanie procesów destrukcji, zabezpieczenie materii  przed destrukcją w przyszłości, poprawa warunków „użytkowania”. Przywrócenie walorów architektonicznych i estetycznych  wyposażenia świątyni.

Realizacja tych prac będzie możliwa w wielkiej części dzięki ofiarności Drogich Parafian i wszystkich ludzi dobrej woli (częściowo koszty pokryte zostaną z pozyskanych dotacji). Chciałbym zatem już teraz podziękować za wszelkie przekazane na ten cel ofiary. BÓG ZAPŁAĆ!

ks. Karol Gierszewski

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających stopień zniszczenia zabytkowych witraży.

WESPRZYJ REMONT

KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO W CECENOWIE