4. W diecezji pelplińskiej ustanowiony został Inspektor Ochrony Danych - e-mail: notariuszkurii@diecezja-pelplin.pl

22 kwietnia 2022
„Katechizm Kościoła Katolickiego” w punkcie 1367 uczy: Ofiara Chrystusa i ofiara Eucharystii są jedną
16 kwietnia 2022
Kochani Parafianie, Drodzy Goście naszej cecenowskiej Parafii! Przyjmijcie najserdeczniejsze życzenia wielkanocne! W ostatnim czasie

PIERWSZY ETAP

PRAC KONSERWATORSKICH

NA KOŚCIELE PARAFIALNYM

WNIEBOWZIĘCIA NMP W CECENOWIE

Pierwszy remontu przy naszym kościele parafialnym obejmować będzie prace konserwatorskie przy ścianie wschodniej prezbiterium. Jeżeli wszystkie okoliczności na to pozwolą, to rozpocznie się on w połowie 2021 roku. W pierwszej kolejności najbardziej zniszczona część na rysunku zaznaczona na niebiesko), a następnie - w miarę możliwości finansowych - fragment ścian zaznaczony na rysunku na biało.

A oto szczegóły pierwszego etapu:

• prace konserwatorsko-restauratorskie elewacji wschodniej – ściana szczytowa, ściany prezbiterium i ściany zakrystii;

•  dezynfekcja, oczyszczenie, usunięcie mchów, porostów, odgrzybianie;

• konserwacja lica ściany, usunięcie luźnych spoin oraz wtórnych przemurowań

• wykucie zasolonych spoin

• uzupełnienie ubytków – flekowanie, wymiana zdegradowanych cegieł

• uzupełnianie ubytków – rekonstrukcja lica ścian

• założenie nowej spoiny

• scalenie kolorystyczne

• hydrofobizacja („odpychanie” wody).

• konserwacja elementów stalowych

• rekonstrukcja brakujących pinakli.

Zamierzone prace mają na celu zlikwidowanie występującego zagrożenia dla obiektu oraz dla ludzi znajdujących się w pobliżu kościoła. Wypłukane spoiny i zaprawa wiążąca cegły powodują rozwarstwienie materii muru i wypadanie cegieł. Wieńczące sterczyny pinakle są niekompletne i niestabilne w osadzeniu rozluźnionego muru. Luźne ceramiczne elementy odpadają, co wpływa na to, że mur jest niestabilny. Zdegradowane wyższe części i opadające elementy powodują destrukcję niższych partii muru i ceramicznego pokrycia dachu. Stanowią zagrożenie dla ludzi. Zakończenie prac „rozpadającej się” górnej ściany jest warunkiem wykonania remontu pokryć dachowych daszków prezbiterium i obu zakrystii.

Priorytetowym celem remontu jest zahamowanie procesów destrukcji, zabezpieczenie materii muru przed destrukcją oraz przywrócenie walorów architektonicznych i estetycznych.

Realizacja tych prac będzie możliwa w wielkiej części dzięki ofiarności Drogich Parafian i wszystkich ludzi dobrej woli (częściowo koszty pokryte zostaną z pozyskanych dotacji). Chciałbym zatem już teraz podziękować za wszelkie przekazane na ten cel ofiary. BÓG ZAPŁAĆ!

ks. Karol Gierszewski

Poniżej kilka zdjęć przedstawiających stopień zniszczenia wschodniej części naszego kościoła.

WESPRZYJ REMONT

KOŚCIOŁA PARAFIALNEGO W CECENOWIE